w formie stacjonarnej
Krajowy Komitet Organizacyjny (KKO) 14. Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie zaprasza nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych i średnich z grupami uczniów do zaprezentowania swoich projektów z atrakcyjnymi i innowacyjnymi pomysłami na podnoszenie jakości nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych. Projekty przygotowują i prezentują uczniowie pod kierunkiem swoich nauczycieli.
Festiwal tradycyjnie odbędzie się na Wydziale Fizyki i Astronomii UAM w Poznaniu i będzie także podstawą do wyłonienia delegacji polskich nauczycieli na 14. Europejski Festiwal Science on Stage 28-31.05.2026 Kłajpeda/Litwa. Formuła festiwalu „Nauczyciele Nauczycielom” zapewnia bogactwo koncepcji i żywą wymianę doświadczeń. To jest dotąd największa inicjatywa w zakresie edukacji nauk ścisłych i przyrodniczych, jaką kiedykolwiek podjęto w Europie, i w istocie wyjątkowa również na świecie.
Do 11. edycji projekty były oceniane osobno dla każdej z trzech form: demonstracje zjawisk, działania artystyczne (głównie przedstawienia teatralne) i prezentacje multimedialne. Od 12. edycji dopuszczono również inne formy, a jury oceniało i nagradzało projekty w sześciu kategoriach. W 14. edycji liczba kategorii uległa zwiększeniu do 7 na poziomie europejskim i oczywiście polskim (wymienionych niżej). Spośród laureatów wyłonione zostaną delegację nauczycieli na festiwal europejski w Kłajpedzie. Polski limit to 11 miejsc oraz osobne 2 miejsca płatne przez uczestnika, a niezależnie od tego nauczyciele indywidualnie mogą starać się o miejsca dla międzynarodowych projektów wspólnych (informacja poniżej).
STEM (ang. science, technology, engineering, and mathematics education) to nauki ścisłe i przyrodnicze (biologia, chemia, fizyka), technologia, inżynieria, sztuka i matematyka (oraz informatyka)
Dla porównania swoich pomysłów z projektami na poprzednie edycje zapraszamy na portal festiwalu (http://sons.amu.edu.pl), zakładka „Poprzednie edycje”.
Z powodu zaostrzonych przepisów o ochronie danych osobowych zgłoszenia przyjmujemy wyłącznie w postaci dokumentów, które należy pobrać ze strony http://sons.amu.edu.pl - zakładka zgłoszenia i zgodnie z umieszczonymi tam wskazówkami wypełnić i ich skany przesłać mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Natomiast oryginały wymaganych zgód należy wysłać zwykłą pocztą na adres: Wydział Fizyki i Astronomii UAM, ul. Uniwersytetu Poznańskiego 2, 61-614 Poznań, z dopiskiem „14. Ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie” w terminie do dnia 31.05.2025. Brak kompletu dokumentów (mailowych i papierowych) uniemożliwi Państwa uczestnictwo w festiwalu, gdyż wymogi prawne wymuszą odrzucenie zgłoszenia. Streszczenie projektu powinno mieścić się na jednej stronie formatu A4 ze standardowymi marginesami, pojedynczym odstępem pomiędzy liniami i 12 punktową czcionką, a w nim należy również przypisać projekt do jednej z festiwalowych kategorii tematycznych. W streszczeniu także powinna być opisana forma projektu oraz w jaki sposób projekt zostanie wykonany (zespół wykonawców, użyte materiały, metody). Szkoła może zgłosić projekty w każdej z konkursowych kategorii, ale łączna liczba nauczycieli oraz uczniów zgłoszonych z jednej szkoły nie powinna przekroczyć 10 osób.
Do dnia 7.06.2025 r. KKO ogłosi listę projektów zakwalifikowanych do udziału w festiwalu.
Po zakończeniu prezentacji festiwalowych projektów jury ogłosi werdykt, a zespoły laureaci otrzymają imienne dyplomy i nagrody. Wszyscy uczestnicy festiwalu, których projekty zostaną zakwalifikowane do festiwalowego współzawodnictwa, otrzymają imienne dyplomy uczestnictwa w tym prestiżowym festiwalu.
Spośród laureatów KKO wybierze członków polskiej delegacji na europejski festiwal w Turku biorąc pod uwagę rygorystyczne wymogi organizatorów (nauczyciele ze wszystkich poziomów i przedmiotów nauczania, przynajmniej 7 spośród delegatów po raz pierwszy na etapie europejskim). Koszty pobytu i wyżywienia delegatów podczas festiwalu w Kłajpedzie, jak również transportu i dojazdów pokryją organizatorzy.
Na Europejskim Festiwalu Science on Stage w Kłajpedzie nauczyciele przyrody, biologii, chemii, fizyki, matematyki i informatyki w przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich pokażą swoje projekty i osiągnięcia w podnoszeniu jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej, które przynoszą liczne owoce: upowszechnianie nauki, komplementarne pobudzanie aktywności i kreatywności zarówno po stronie uczących, jak i uczniów.
PROJEKTY WSPÓLNE
Wnioski o dofinansowanie wspólnego projektu z uczestnikiem z innego kraju (osobna pula miejsc) mogą składać wyłącznie uczestnicy międzynarodowego etapu poprzednich edycji festiwalu Science on Stage na formularzu dostępnym na portalu https://www.science-on-stage.eu/
Ewentualne pytania prosimy kierować do Sekretarz Biura Festiwalu
dr Iwony Iwaszkiewicz-Kostki na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Informację przygotował:
prof. UAM dr hab. Grzegorz Musiał,
kierownik projektu Nauki Przyrodnicze na Scenie
Wydział Fizyki i Astronomii UAM, tel. kom. 692 742 364, email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Copyright © 2014-2023 NAUKI PRZYRODNICZE NA SCENIE - SCIENCE ON STAGE POLSKA.
Webdesign M&J Latosińskie. All rights reserved. Polityka prywatności. | Deklaracja dostępności