OGÓLNOPOLSKIE ELIMINACJE DO EUROPEJSKIEGO FESTIWALU POS1
Dzięki uprzejmości organizatorów III Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odbył się 20-go maja br. w Poznaniu, przegląd pokazów kandydujących do udziału w Europejskim Tygodniu Nauki i Techniki w Genewie. Pokazano następujące prezentacje:
Wyrównany wysoki poziom tych prezentacji był przyjemnym kłopotem dla Krajowego Komitetu, który musiał wybrać dwie najlepsze. Komitet zebrał się 23-go maja br. w składzie: Andrzej Gorzym, Stanisław Latek, Tadeusz Skośkiewicz, Ireneusz Strzałkowski (nie brał udziału w głosowaniu ze względu na nieobecność w Poznaniu) oraz Andrzej Wiśniewski. Telefonicznie połączyliśmy się z prof. Wojciechem Nawrocikiem z Poznania, który przekazał nam swoje uwagi. Po wstępnej dyskusji przyjęliśmy następujące kryteria:
1. Atrakcyjność prezentacji dla organizatorów w Genewie (szanse na jej akceptację i dofinansowanie) - prezentacja powinna odbiegać od rutynowych pokazów.
2. Atrakcyjność dla odbiorców, łatwość przyciągnięcia uwagi dużej grupy widzów.
3. Zrównoważenie elementów edukacyjnych (dobre wyjaśnienie fizyki przedstawianych zjawisk) i widowiskowych.
Komitet w tajnym głosowaniu (głos prof. Nawrocika przekazany telefonicznie został zapisany przez osobę z poza Komitetu) wybrał prezentację autorstwa prof. Krzysztofa Ernsta "FIZYKA PING-PONGA" oraz prezentację prof. Jana Mostowskiego "FIZYKA DŹWIĘKU MUZYCZNEGO".
Prezentacje te zostały zgłoszone do Międzynarodowego Komitetu Fizyki Na Scenie, który w pierwszych dniach czerwca br. zadecyduje, czy któraś z tych prezentacji zostanie pokazana na głównej scenie w czasie Europejskiego Tygodnia Nauki i Techniki (6 - 11 listopada 2000 r.) w Genewie. Komitet ten zdecyduje też o wysokości dofinansowania zakwalifikowanej prezentacji (do 10 000 EURO).
Copyright © 2014-2023 NAUKI PRZYRODNICZE NA SCENIE - SCIENCE ON STAGE POLSKA.
Webdesign M&J Latosińskie. All rights reserved. Polityka prywatności. | Deklaracja dostępności