OGÓLNOPOLSKIE ELIMINACJE DO EUROPEJSKIEGO FESTIWALU SOS3
Szanowni Państwo,
W dniach 19 i 20 września 2008 roku na Wydziale Fizyki UAM w Poznaniu, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Fizycznego i Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, został zorganizowany Ogólnopolski Festiwal „Nauki Przyrodnicze na Scenie 3”, który stanowi kontynuację bardzo udanych trzech poprzednich ogólnopolskich festiwali „Fizyka na Scenie” i kolejnych dwóch festiwali „Nauki Przyrodnicze na Scenie” oraz trzech europejskich festiwali „Physics on Stage” i dwóch festiwali „Science on Stage”.
W Auditorium Maximum Collegium Physicum UAM zespoły zaprezentowały 12 demonstracji i 21 przedstawień. W Auli B Collegium Physicum zespoły przedstawiły 21 prezentacji multimedialnych. Wszystkie wystąpienia były starannie przygotowane i widzowie przyjęli je z zainteresowaniem. Tak jak na poprzednich festiwalach wiele z wystąpień wyróżniało się bardzo wysokim poziomem. W festiwalu uczestniczyło około 400 nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz kilku dydaktyków z wyższych uczelni. Nad sprawnym przebiegiem festiwalu czuwała ponad 40-to osobowa grupa organizatorów.
W skład dwóch sekcji jury wchodziło 16 osób:
Prof. Danuta Bauman - Wydział Fizyki Technicznej PP – przewodnicząca jury
Prof. Jan Celichowski - Zakład Neurobiologii AWF w Poznaniu
Dr Zofia Gołąb-Meyer - Instytut Fizyki UJ , Redaktor „FOTONU”
Dr Justyna Gołębiewska - Obserwatorium Astronomiczne UAM
Dr Irena Jacyna-Onyszkiewicz - Wydział Fizyki UAM
Dr Jerzy Jarosz - Instytut Fizyki UŚl
Prof. Maciej Kolwas - Instytut Fizyki PAN
Dr hab. Wiesław Leoński - Wydział Fizyki UAM - przewodniczący jury w kategorii Prezentacje
Mgr Marek Lipiński - I Liceum Ogólnokształcące Tarnów
Dr hab. Maciej Mikołajewski - Obserwatorium Astronomiczne UMK - przewodniczący jury w kategorii Przedstawienia
Prof. Jan Mostowski – Instytut Fizyki PAN - przewodniczący jury w kategorii Demonstracje
Prof. Jadwiga Stankowska – Wydział Fizyki UAM
Prof. Henryk Szydłowski – Wydział Fizyki UAM
Prof. Małgorzata Śliwińska-Bartkowiak – Wydział Fizyki UAM
Mgr Mirosław Trociuk - Liceum ogólnokształcące Włodawa
Prof. Jan Wąsicki - Wydział Fizyki UAM
Dr Zbigniew Wiśniewski - Redakcja „Fizyki w Szkole”
W uroczystości otwarcia festiwalu wzięli udział m.in.: Prof. Zbigniew Pilarczyk – Prorektor UAM, Krzysztof Grupka – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki w Urzędzie Marszałkowskim, Elżbieta Leszczyńska – Kurator Oświaty, Mirosław Drzazga – Wicekurator Oświaty, Ewa Superczyńska – Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Prof. Roman Świetlik – Przewodniczący Oddziału Poznańskiego PTF, Andrzej Nowakowski - Wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania oraz Prof. Ryszard Naskręcki – Dziekan Wydziału Fizyki UAM.
Festiwal tradycyjnie otworzył występ zespołu dzieci z Przedszkola nr 100 „Mali Poznaniacy” kierowany przez Panią Grażynę Ławniczak -Dyrektora przedszkola i Panią Violettę Łęcką . Dzieci odegrały krótkie przedstawienie pt. „Przedszkolacy też czekają na cząstkę Higgsa! ” wg scenariusza przygotowanego przez Panią Hannę Budzińską nauczycielkę z Wolsztyna.
Po występie dzieci głos zabrał przewodniczący Krajowego Komitetu Organizacyjnego Ogólnopolskiego Festiwalu „Nauki Przyrodnicze na Scenie” Prof. Wojciech Nawrocik, który powitał Gości i Uczestników festiwalu oraz przypomniał zasady wyłaniania najlepszych zespołów.
Oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał w serdecznych słowach Prof. Zbigniew Pilarczyk – Prorektor UAM.
Po części oficjalnej rozpoczęły się prezentacje festiwalowe w Auditorium Maximum – wpierw w kategorii Demonstracje, a po południu w kategorii Przedstawienia, które kontynuowano w sobotę od rana do godziny 16:00. W Auli B w sobotę, od rana do popołudnia, odbywały się Prezentacje Multimedialne.
Po obejrzeniu wszystkich zaplanowanych w programie wystąpień jury przyznało następujące nagrody i wyróżnieniana
W KATEGORII PRZEDSTAWIENIA
1. miejsce zespołowi z Gimnazjum prof. S. Kielicha w Borowie
kierowanemu przez mgr Urszulę Grabowską, mgr Ewę Wegner, mgra Piotra Wegnera,
w składzie: Aleksandra Marciniak, Paulina Płocieniak, Aleksandra Kasprzak, Bartosz Leraczyk, Ryszard Skrzypniak, Wiktor Kaźmierczak, Aleksandra Ferens, Tomasz Maciejewski, Wojciech Dominiczak, Patryk Antoniak, Piotr Szymkowiak, Zofia Wegner, Zofia Przybylska, Paulina Bisiorek, Joanna Wojciechowska, Martyna Kinecka, Patryk Kaptur, Martyna Grzelczyk, Olga Nawrocka, Anna Maciejewska,
za przestawienie pt. „Paryskie spotkanie”
2. miejsce zespołowiz ZSO im. M. Kopernika w Cieszynie
kierowanemu przez mgr Danuta Bartnik,
w składzie: Magdalena Dobosz, Maciej Habarta, Maria Michałek, Anna Michałek, Patryk Kukulski, Jakub Dobroszek, Bartosz Sikora, Anastazja Zeman, Zbigniew Witczak,
za przestawienie pt. „Jeden Dzień”
3. miejsce zespołowiz I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Myślenicach
kierowanemu przez mgr Janinę Śliwę,
w składzie: Ryszard Spyt, Zbigniew Drabik, Piotr Druzgała, Joanna Talaga, Paweł Stoch, Jakub Cieśla, Dominika Ostafin, Agnieszka Śmiłek, Izabela Górka, Marzena Hajdas, Katarzyna Kapłoniak, Anna Mirek, Anna Hałas, Anna Ślusarczyk, Aleksandra Skrzeczek, Monika Wiechniak,
za przestawienie pt. „Wiedza wychodzi z cienia”
Wyróżnienia:
W KATEGORII DEMONSTRACJE
Dwa równorzędne I Miejsca:
1. miejsce zespołowi z Wydziału Chemii UAM w Poznaniu
w składzie: Mateusz Stocki, Agnieszka Stocka,
za demonstrację „Wlazł kotek na płotek...”
1. miejsce zespołowi z Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Rogoźnie
kierowanemu przez dr Anetę Waszkowiak i mgr Justyna Bartol-Baszczyńską,
w składzie: Bartosz Lang, Mikołaj Cybulski, Tomasz Lis, Marta Piotr, Henryk Skrętny, Łukasz Łochyński, Natalia Gumna, Adrian Sobański, Monika Andrzejewska, Dawid Kaniewski,
za demonstrację „Pomaluj mój świat”
2. miejsce zespołowi z Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej-Curie w Pietrowicach Wielkich
kierowanemu przez mgr Jana Tokara, w składzie: Szymon Marcinek, Stefan Mocza,
za demonstrację „Wykorzystanie stroboskopu do obserwacji efektów doświadczeń”
Dwa równorzędne III Miejsca:
3. miejsce zespołowi z III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu
kierowanemu przez mgr Grażynę Generowicz
w składzie: Marta Modzelewska, Agnieszka Kwiatkowska, Agata Tomaszewska, Marta Kuczyńska, Maciej Kwiatkowski, Mateusz Wiatrowski, Rafał Aleksandrzak, Michał Śmieszniak
za demonstrację „Kto sieje wiatr?”
3. miejsce zespołowiz Zespołu I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie
kierowanemu przez mgr Małgorzatę Sobczak
w składzie: Albert Ratajczak
za demonstrację „Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation”
Wyróżnienia:
W KATEGORII PREZENTACJE MULTIMEDIALNE
Jury postawiło przyznać dwa równorzędne I Miejsca:
1. miejsce zespołowi z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Pszczynie
opiekun mgr Cezary Filipiuk, Aleksandra Pławecka, Wojciech Jańczak,
za prezentację pt. „Fizyka a fotografia”
1. miejsce zespołowi z I Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie
w składzie: mgr Zbigniew Trzmiel, Bartosz Niedźwiedź,
za prezentację pt. „Człowiek – najsłabsze ogniwo”
3. miejsce zespołowi z Zespołu Szkól Elektronicznych, Elektrycznych i Mechanicznych Technikum nr 3 w Bielsko-Białej,
opiekunowie mgr inż. Marek Myśliński, mgr Jolanta Kujawska-Tomasik, w składzie: Paweł Machnik, Mateusz Orawczak,
za prezentację pt.: „Rozterki ludzkiego ucha”
Wyróżnienia:
Jednocześnie jury wyraziło swój podziw i uznanie dla wszystkich występujących uczniów za ich entuzjazm i zaangażowanie w przygotowanie przedstawienia, a opiekunom dziękuje za zainteresowanie swoich uczniów zagadnieniami związanymi z naukami przyrodniczymi.
Na festiwalu tradycyjnie panowała wspaniała atmosfera fascynacji naukami przyrodniczymi i wysoki poziom wystąpień we wszystkich trzech kategoriach zmagań festiwalowych.
Tradycja, że po krajowych festiwalach „Nauki Przyrodnicze na Scenie” urządzano finansowany przez Komisję Europejską festiwal europejski „Science on Stage” niestety przerwano. Konsorcjum największych laboratoriów naukowych w Europie EIROForum, które z wielkim powodzeniem zorganizowało 2 festiwale „Science on Stage” nie otrzymało funduszy na kontynuowanie tego naprawdę wspaniałego przedsięwzięcia. Krajowy Komitet Organizacyjny postanowił wyrazić nasze zdziwienie, że nie finansuje się tak pożytecznego dzieła jakim były festiwale SOS.
Ponad 400 uczestników Festiwalu podpisało list do komisarza KE ds. Nauki i Badań Pana Janeza Potocnika z apelem o wznowienie festiwali europejskich SOS, na które byli zapraszani laureaci festiwali narodowych.
W tym roku program festiwalu był bardzo napięty. Organizatorzy musieli zmieścić w dwudniowym programie 12 demonstracji, 21 przedstawień i 21 prezentacji multimedialnych. W festiwalu uczestniczyło prawie 40 szkół z całej Polski, które reprezentuje ponad 350 uczestników. Festiwal był okazją do radosnych i twórczych spotkań Państwa Nauczycieli i Uczniów, do wymiany doświadczeń, do wyłowienia ciekawych eksperymentów i interesujących sposobów popularyzacji nauk przyrodniczych.
Ważniejszy jest udział w tym otwartym, bo bez eliminacji, festiwalu niż zdobycie nagrody. Ale oczywiście nagrody i wyróżnienia sprawiły dużo radości laureatom.
Nasz festiwal mógł się odbyć dzięki finansowemu wsparciu Uniwersytetu im A. Mickiewicza, ENEA S.A. w Poznaniu, RB Investcom sp. z o.o. Wrocław i Polskiemu Towarzystwu Astronomicznemu.
Inni sponsorzy przekazali liczne nagrody rzeczowe dla wyróżnionych uczestników.
Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim Sponsorom za ich wkład finansowy i rzeczowy w organizację festiwalu.
Warto wspomnieć, że znaczna liczba wystąpień na festiwalu dotyczy problemów związanych z astronomią i badaniami kosmicznymi. Tak więc festiwal otworzył w Polsce Światowy Rok Astronomii, który obchodzony będzie z wielkim rozmachem w 2009 roku.
Decyzja o zorganizowaniu następnego Ogólnopolskiego Festiwalu „Nauki Przyrodnicze na Scenie 4” jeszcze nie zapadła. Mam nadzieję, że uda nam się ten festiwal zorganizować w roku 2010 tradycyjnie już w Poznaniu.
Przewodniczący KKO
Prof. dr hab. Wojciech Nawrocik
Wydział Fizyki UAM, Poznań
Copyright © 2014-2023 NAUKI PRZYRODNICZE NA SCENIE - SCIENCE ON STAGE POLSKA.
Webdesign M&J Latosińskie. All rights reserved. Polityka prywatności. | Deklaracja dostępności