OGÓLNOPOLSKIE ELIMINACJE DO EUROPEJSKIEGO FESTIWALU POS1
Fizyka, jak żadna inna dziedzina nauki, jest fundamentem rozwoju cywilizacyjnego XX wieku. Radio i telewizja, komputer i Internet, podróż na Księżyc, sztuczne satelity Ziemi o różnorakim przeznaczeniu, telefonia komórkowa i lasery, szybkie samoloty i koleje, tomografy i inne narzędzia diagnostyczne - to zaledwie niektóre spośród tysięcy osiągnięć, które mogły się urzeczywistnić dzięki fizyce i bez których trudno dziś sobie wyobrazić nasze codzienne życie. A mimo to u schyłku "stulecia fizyki" obserwujemy swoisty analfabetyzm: całe pokolenia ludzi nie dostrzegają znaczenia fizyki, a jeśli nawet dostrzegają - to nie traktują jej osiągnięć jako trwałego dorobku naszego europejskiego dziedzictwa kulturowego.
By uświadomić społeczeństwu, czym jest fizyka Europejskie Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) w Genewie, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ogłosiły w roku 2000 akcję FIZYKA NA SCENIE (PHYSICS ON STAGE). Jej kulminacją był Europejski Tydzień Nauki i Techniki, który miał miejsce w dniach 6‑11 listopada 2000 roku w Genewie. Organizatorzy zaprosili do udziału w nim 22 kraje europejskie, w tym Polskę. Organizatorzy pokryli koszty podróży i pobytu 28 osób z Polski. Akcja była częściowo sfinansowana z funduszy V Ramowego Programu Unii Europejskiej.
Polskie Towarzystwo Fizyczne powołało Krajowy Komitet Organizacyjny FIZYKI NA SCENIE w składzie:
Prof. Tadeusz Skośkiewicz - przewodniczący Komitetu, Instytut Fizyki PAN, Szkoła Nauk Ścisłych, Warszawa
Prof. Krzysztof Ernst, Uniwersytet Warszawski
Dr Zofia Gołąb-Meyer, Uniwersytet Jagielloński, Sekcja Nauczycieli Fizyki PTF
Dr Andrzej Gorzym, redaktor naczelny "Wiedzy i Życia"
Dr Stanisław Latek, Państwowa Agencja Atomistyki, Warszawa
Prof. Wojciech Nawrocik, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Poznań
Prof. Ireneusz Strzałkowski, Politechnika Warszawska, Prezes Polskiego Towarzystwa Fizycznego
Dr Andrzej Wiśniewski - sekretarz, Instytut Fizyki PAN, Szkoła Nauk Ścisłych, Warszawa
Prof. Elżbieta Zipper, Uniwersytet Śląski, Katowice
którego zadaniem było wyłonienie najlepszych polskich nauczycieli i popularyzatorów fizyki i następnie zaproponowanie pokazów mających szansę wejścia do programu genewskiej imprezy. Europejski Tydzień Nauki i Techniki miał charakter raczej festiwalu niż imprezy naukowej, toteż ważna była widowiskowa strona pokazów. Zakwalifikowane przez Międzynarodowy Komitet Fizyka na Scenie prezentacje mogły liczyć na finansowe wsparcie Międzynarodowego Komitetu Organizacyjnego w wysokości do 10 tys. euro.
Tak zaczęła się wieloletnia przygoda z festiwalami - najpierw „Fizyka na Scenie„ („Physics on Stage”) i następnie z festiwalami „Nauki Przyrodnicze na Scenie” („Science on Stage”).
Mając na uwadze potrzebę lepszego kontaktu pomiędzy naukami przyrodniczymi (w szczególności fizyką) a społeczeństwem Krajowy Komitet Organizacyjny podjął trud zorganizowania festiwalu „Fizyka na Scenie”. Festiwal odbył się podczas „Dni Nauki i Kultury” w Poznaniu w dniach 18 –20 maja 2000 roku na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu.
Do udziału w festiwalu „Fizyka na Scenie” zaproszono wyłonionych przez KKO nauczycieli i uczniów szkół ponadpodstawowych oraz dydaktyków fizyki z wyższych uczelni.
W ramach tego festiwalu miał miejsce przegląd doświadczeń fizycznych demonstrowanych przez uczestników z terenu całej Polski. Gość festiwalu z Vlaanderen z Vrije Universiteit (Free University) w Amsterdamie zaprezentował pokaz pt. „Tornado w butelce”.
Festiwal „Fizyka na Scenie” w pewnym sensie stanowił kontynuację takich imprez popularyzujących naukę jak: „Piknik Naukowy” i „Festiwal Nauki” w Warszawie, „Jarmark Fizyczny” w Krakowie, „Dni Nauki i Kultury” w Poznaniu, imprezy organizowane przez „Muzeum Fizycznych Eksperymentów Historycznych” w Toruniu itp..
Informacje o festiwalu i jego zadaniach przekazano społeczeństwu poprzez środki masowego przekazu.
Z grona najwyżej ocenionych uczestników festiwalu wybrano delegację polską na europejski festiwal „Physics on Stage” w Genewie.
Krajowy Komitet
Fizyka na Scenie
Copyright © 2014-2023 NAUKI PRZYRODNICZE NA SCENIE - SCIENCE ON STAGE POLSKA.
Webdesign M&J Latosińskie. All rights reserved. Polityka prywatności. | Deklaracja dostępności