OGÓLNOPOLSKIE ELIMINACJE DO EUROPEJSKIEGO FESTIWALU SOS11
PATRONAT HONOROWY
Anna Zalewska
Minister Edukacji Narodowej
Festiwal jest finansowany ze środków
Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji
w ramach programu wspierania edukacji przyrodniczej, ścisłej i zawodowej
Niekonwencjonalne metody podnoszące jakość edukacji i poznawania przedmiotów przyrodniczych, matematyki i informatyki na start!
W dniach 21 i 22 września 2018 odbył się na Wydziale Fizyki UAM zgodnie z wieloletnią tradycją kolejny 11. Ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie (krajowy etap Europejskiego Festiwalu Science on Stage). Do udziału w festiwalu zaproszeni byli nauczycieli wychowania przedszkolnego, edukacji wczesnoszkolnej, nauczycieli nauk przyrodniczych (fizyki, chemii, biologii, geografii, matematyki i informatyki) ze szkół wszystkich typów oraz popularyzatorów, jak też dydaktycy tych nauk z wyższych uczelni z całej Polski.
fot. M. Nowak
fot. Adrian Wykrota
Ogólnopolski Festiwal Nauki Przyrodnicze na Scenie – projekt nauczycieli dla nauczycieli
W dzisiejszym świecie solidna wiedza z zakresu nauk przyrodniczych – fizyki, chemii, biologii, geografii – oraz matematyki i informatyki jest niezbędna dla rozumienia otaczającego świata i – w przypadku uczniów – przyszłego wyboru zawodu interesującego i poszukiwanego na rynku pracy. Wiedza przyrodnicza ukazana kontekstowo, modelowe myślenie i potrzeba uczenia się przez całe życie o ogromnym potencjale aplikacyjnym, kształtowane przez nauki przyrodnicze, są niezbędne do odpowiedzialnego wykonywania pracy, działalności społecznej, czy politycznej. Wobec intensywnego rozwoju nauki, techniki, a przede wszystkim dostępności do informacji wymaga to nowych sposobów zainteresowania młodzieży przedmiotami przyrodniczymi, matematyką i informatyką, doskonalenia wiedzy i umiejętności dydaktycznych nauczycieli tych przedmiotów oraz zapoznawania uczniów, nauczycieli i społeczeństwa z osiągnięciami współczesnej nauki. Niestety, nie tylko w Polsce, ale prawie w całej Europie, obserwuje się systematyczne obniżanie zainteresowania tymi przedmiotami wśród uczniów. MEN jako priorytetowe wskazuje podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.
Wspomaganie innowacyjnego kształcenia młodzieży, w tym przede wszystkim w zakresie nauk ścisłych, technicznych i przyrodniczych, ma kluczowe znaczenie dla rozwoju Polski. Za jakość tego kształcenia jesteśmy odpowiedzialni my nauczyciele wszystkich poziomów edukacji.
Podnoszenia jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej dobrze stymuluje Festiwalowe współzawodnictwo. Nauczyciele jako architekci wiedzy swoich uczniów mobilizują ich do podejmowania autorskich projektów głównie w ramach aktywności pozalekcyjnej. Uczniowie tworzą zespół, który rozdziela między siebie poszczególne zadania do realizacji swojego projektu. W ten sposób uczniowie sami rozwijają swoją wiedzę i uczą się efektywnego poszukiwania źródeł. Nad poprawnym przebiegiem tego procesu czuwa nauczyciel. Uczniowie udowadniają sobie i przekonują swoich rówieśników, że nauki przyrodnicze nie tylko ukazują ciekawe zjawiska, ale je objaśniają i pozwalają na prognozowanie ich dalszego przebiegu. Starannie przygotowując swój projekt, by zakwalifikować się na festiwal, a następnie prezentując go, uczniowie także uczą się promocji efektów swojej pracy. Są to uniwersalne kompetencje, które pozwolą im z sukcesem wejść na rynek pracy, czy skutecznie rozwijać działalność społeczną. Zapraszamy do przygotowywania nowych projektów nie tylko na kolejny festiwal w 2020 roku, ale także do organizowania takich festiwali w swoich środowiskach.
Festiwalowe struktury organizacyjne także organizują wymianę doświadczeń i wzajemną inspirację nauczycieli przy wsparciu akademickim, poszukiwanie nowych, atrakcyjnych dla dzisiejszej młodzieży, sposobów zainteresowania przedmiotami przyrodniczymi, doskonalenia wiedzy i umiejętności dydaktycznych nauczycieli tych przedmiotów, ale także efektywnie zapoznawanie uczniów, nauczycieli i społeczeństwa z osiągnięciami współczesnej nauki. Dzięki temu współzawodnictwu Krajowy Komitet Organizacyjny wyłania polską delegację na europejską edycję Festiwalu Science on Stage obejmującego obecnie 34 kraje. Najbliższy festiwal europejski odbędzie się w dniach 31.10 – 3.11.2019 w Cascais, Portugalia. Po festiwalu europejskim na Wydziale Fizyki UAM tradycyjnie zapraszamy na seminarium nauczycielskie (z certyfikatami uczestnictwa), na którym polscy delegaci dzielą się zdobytymi doświadczeniami, a po każdym wystąpieniu odbywa się dyskusja.
Tak zorganizowana wymiana doświadczeń i wzajemnej inspiracji nauczycieli przy wsparciu akademickim jest szeroko udostępniana wszystkim zainteresowanym nauczycielom z całej Polski dzięki transmisji on-line do Internetu z festiwalu i z seminarium oraz rejestracji filmowych festiwalowych prezentacji, które są następnie umieszczane na festiwalowym portalu (http://sons.amu.edu.pl/). Prezentacje z kolejnych festiwalowych edycji stanowią konkretny materiał dydaktyczny szeroko dostępny dla nauczycieli.
Z perspektywy poprzednich dziesięciu edycji widzimy, że dzięki projektowi Science on Stage osiągnięcie przedmiotowych celów jest szybsze, efektywniejsze i stanowi istotne uzupełnienie procesu edukacji młodzieży wpisując się w realizację priorytetów MEN. Zaangażowanie się w organizowanie festiwali edukacyjnych Nauki Przyrodnicze na Scenie jest związane z wagą jaką przywiązujemy do popularyzacji i upowszechniania nauk przyrodniczych wśród społeczeństwa, a w szczególności wśród młodego i najmłodszego pokolenia. Natomiast udział polskiej reprezentacji w edycji europejskiej festiwalu jest promocją polskich nauczycieli przedmiotów przyrodniczych. Dlatego nauczyciele zakwalifikowani do uczestnictwa w festiwalu otrzymują certyfikaty, istotne również dla ich rozwoju zawodowego.
Życzę Państwu owocnej wymiany doświadczeń
prof. UAM dr hab. Grzegorz Musiał
Wydział Fizyki UAM
Przewodniczący Krajowego Komitetu Organizacyjnego
Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki Przyrodnicze na Scenie
PARTNERZY
11. Ogólnopolskiego Festiwalu „Nauki Przyrodnicze na Scenie”
PATRONAT MEDIALNY
PARTNERZY MEDIALNI
Science on Stage'11 /1
PIĄTEK
Science on Stage'11 /2
PIĄTEK
Science on Stage'11 /3
PIĄTEK
Science on Stage'11 /4
PIĄTEK
Science on Stage'11 /5
SOBOTA
Science on Stage'11 /6
SOBOTA
Science on Stage'11 /7
SOBOTA, pokaz specjalny
Science on Stage'11 /8
SOBOTA, wręczenie nagród
Realizacja filmowa:
Pracownia Demonstracji i Popularyzacji Fizyki, Wydział Fizyki UAM
Copyright © 2014-2023 NAUKI PRZYRODNICZE NA SCENIE - SCIENCE ON STAGE POLSKA.
Webdesign M&J Latosińskie. All rights reserved. Polityka prywatności. | Deklaracja dostępności