W dniach 24-27 marca 2022 roku w Pradze w Czechach odbył się 12. European Science on Stage Festival. Około 350 nauczycieli szkół podstawowych i średnich z ponad 30 krajów spotkało się na największych europejskich targach edukacyjnych dla nauczycieli STEM, aby wymienić się koncepcjami dotyczącymi najlepszych praktyk w zakresie nauczania.
Movie: Science on Stage 2022
11. Europejski Festiwal Science on Stage odbył się w dniach 31 października – 3 listopada 2019 w Cascais w Portugalii, w Centrum Kongresowym Estoril. Science on Stage Europe jest organizacją non-profit, założoną w 2000 roku. Co dwa lata gromadzi nauczycieli (pasjonatówi i entuzjastów) przedmiotów ścisłych z całej Europy (z ponad 30 krajów), aby wymieniać najlepsze pomysły i koncepcje nauczania. Każda edycja Science on Stage odbywa się w innym kraju i jest zwieńczeniem wydarzeń krajowych w krajach uczestniczących.
Movie: Science on Stage 2019
Science on Stage Europe jest organizacją non-profit, założoną w 2000 roku. Co dwa lata gromadzi nauczycieli (pasjonatówi i entuzjastów) przedmiotów ścisłych z całej Europy (z ponad 30 krajów), aby wymieniać najlepsze pomysły i koncepcje nauczania. Każda edycja Science on Stage odbywa się w innym kraju i jest zwieńczeniem wydarzeń krajowych w krajach uczestniczących.
W 2019 roku Europejski Festiwal będzie gościć w Portugalii w Cascais.
Jubileuszowy 10-ty festiwal odbyły się w dniach 29 czerwca – 2 lipca 2017 r. w Debreczynie na Węgrzech.
Około 350 nauczycieli szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych uczących przedmiotów przyrodniczych wzięło udział i wymieniło się innowacyjnymi metodami nauczania i doświadczeniami. Swoje najlepsze eksperymenty i praktyki edukacyjne prezentowali na stoiskach wystawienniczych, warsztatach i spektaklach teatralnych zgodnie z hasłem „od nauczycieli dla nauczycieli”. Hasłem przewodnim festiwalu Science on Stage 2017 było „Inventing the Future of Science Education”. Szwajcarski projekt IKARUS autorstwa dwóch braci Reto i Felixa Speerli został wybrany przez jury jako najlepszy pomysł dydaktyczny w kategorii „Nauka i nasze środowisko” i tym samym otrzymał „European STEM Teacher Award”.
Movie: Science on Stage 2017
W dniach 17-20 czerwca 2015 r. odbyła się kolejna edycja europejskiego festiwalu Science on Stage. Pod hasłem “Illuminating Science Education”, w Londynie spotkało się około 350 nauczycieli szkół podstawowych i średnich z całej Europy i Kanady, którzy entuzjastycznie dzielili się eksperymentami i pomysłami na nauczanie przedmiotów ścisłych, technicznych i matematyki na stoiskach, warsztatach i na scenie. Uczestniczący nauczyciele przedmiotów przyrodniczych zostali wybrani w 2014 r. podczas eliminacji krajowych, które odbyły się w 25 krajach Europy.
Movie: Science on Stage 2015
5. edycja festiwalu Science on Stage odbyła się w dniach 25-28 kwietnia 2013 w Słubicach i Frankfurcie nad Odrą, sąsiadujących ze sobą miastach, które łączy most nad Odrą. Odbyła się on pod hasłem "Crossing Borders i Science Teaching" (Przekraczanie granic w nauczaniu przedmiotów przyrodniczych”). Patronat nad wydarzeniem objęli Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz Prezydent Federalny Niemiec Joachim Gauck. Gospodarzami imprezy było Collegium Polonicum w Słubicach oraz Uniwersytet Europejski Viadrina. W historii festiwali było to szczególne wydarzenie, bowiem po raz pierwszy organizację festiwalu przyznano dwóm krajom Polsce i Niemcom.
Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał Prof. Jacek Witkoś prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W festiwalu uczestniczyło około 350 nauczycieli przedmiotów przyrodniczych z 25 krajów europejskich i Kanady. Przedstawili oni na stoiskach ponad 210 własnych projektów, zaprezentowali swoje metody prowadzenie zajęć na 17 lekcjach pokazowych, uczestniczyli w 25 warsztatach, wysłuchali 5 wykładów i obejrzeli 7 przedstawień na scenie głównej. Na festiwalu swoje stoiska miało także kilka instytucji oraz firm prywatnych i publicznych. Najwięcej uczestników, po około 70 nauczycieli, liczyły delegacje Niemiec i Polski – tj. organizatorów festiwalu.
Movie: Science on Stage 2013
W dniach 16-19 kwietnia 2011 w Kopenhadze w Danii odbył się 4 festiwal Science on Stage pod hasłem „Zdobywanie serc i umysłów”. Tym razem 350 nauczycieli z 24 krajów europejskich i Kanady gościło w nowoczesnej szkole średniej Ørestad Gymnasium. Zajęcia festiwalowe przyjmowały różne formy: były to zajęcia warsztatowe, zajęcia typu „Master Class”, prezentacje na scenie i tzw. targi, na których wszyscy nauczyciele mogli zaprezentować swoje projekty.
Movie: Science on Stage 2011
3. Science on Stage odbył się w Berlinie w dniach 23-26 października 2008 r. i zgromadził nauczycieli i ekspertów ds. edukacji z całej Europy, Zaprezentowali oni eksperymenty naukowe, występy na scenie, wykłady, wystawy i warsztaty na aktualne tematy edukacyjne.
Image courtesy of Science on Stage Deutschland eV (On-stage performance of ‘Harry Potter and the secrets of chemistry’ at the Science on Stage festival, Germany)
Drugi festiwal Science on Stage odbył się w dniach 2-6 kwietnia 2007 roku w Grenoble we Feancji. Był kontynuacją cieszących się dużym powodzeniem festiwali „Fizyka na scenie” i „Nauka na scenie” organizowanych przez EIROforum w latach 2000, 2002, 2003 i 2005. Wyjątkowe wydarzenie miało na celu pokazać to, co najlepsze w dzisiejszej edukacji naukowej, Obejmowało pokazy naukowe, targi nauczania przedmiotów ścisłych z około 66 stoiskami oraz dyskusję przy okrągłym stole z udziałem europejskiego komisarza ds. nauki i badań, Janeza Potočnika. W festiwalu SOS 2 udział wzięło około 500 osób z 28 krajów.
fot. Science on Stage, Credits: ILL
Pierwszy festiwal Science on Stage, obejmował wszystkie dyscypliny naukowe. Odbył się w dniach 20-25 listopada 2005 w siedzibie Europejskiej Organizacji Badań Nuklearnych CERN w Genewie. Wzięło w nim udział 29 państw europejskich i Kanada. Reprezentowane były przez 500 członków delegacji narodowych. Zostali oni wyłonieni podczas festiwali krajowych
ESO Movie 26: Science on Stage – Science for Humanity
3. edycja Physics On Stage dbyła się (tak jak i druga) również w siedzibie ESA-ESTEC w Noordwijk (Holandii) w dniach 8-15 listopada 2003 r. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał członek holenderskiej rodziny królewskiej Książę Johan Friso wraz z Ministrem Edukacji, Kultury i Nauki Holandii, Panią van der Hoeven. Wzięło w nim udział ok. 400 wybranych delegatów z 22 krajów europejskich. Punktem kulminacyjnym wydarzenia było wręczenie Europejskich Nagród Nauczania Nauki, w uznaniu doskonałości nauczania, inspiracji i motywacji młodych ludzi.
ESO Movie 23: Physics on Stage 3 (2003)
Festiwal Physics on Stage 2, odbył się w ESA-ESTEC w Noordwijk w Holandii w dniach 2-6 kwietnia 2002 roku. Program został zorganizowany przez CERN, ESA, ESRF, EMBL, EFDA i ESO. Był kontynuacją ogromnego sukcesu pierwszego Physics on Stage, które odbyło się w CERN1 w listopadzie 2000 roku. Tygodniowy festiwal składał się z czterech głównych elementów: występów specjalnych, prezentacji delegatów, warsztatów tematycznych oraz targów, na których wystawcy prezentowali swoje projekty i poznawali projekty swoich europejskich kolegów. Festiwal odzwiedzili też różni goście specjalni, w tym m.in. Gerarda t'Hoofta, laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 1999 r.
ESO Movie 20: Physics on Stage 2 (2002)
1. edycja Physics on Stage odbyła się w Genewie w Szwajcarii w dniach 6-11 listopada 2000 roku, Program Physics On Stage został zorganizowany wspólnie przez CERN, ESA i ESO we współpracy z Europejskim Towarzystwem Fizycznym (EPS) i Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji Astronomicznej (EAAE) oraz organizacjami krajowymi w około 25 krajach europejskich. Nadrzędnym celem Physics On Stage było przeciwdziałanie spadkowi zainteresowania i wiedzy o fizyce wśród obywateli Europy poprzez szereg widocznych działań promocyjnych. Miały one charakter trochę festiwalu, trochę targów, a trochę konferencji naukowej.
Kolejne edycje 2. i 3. odbyły się w Nordwijk Holandii w kwietniu 2002 i listopadzie 2003.
ESO Movie 19: Physics on Stage 1. (2000)
Copyright © 2014-2023 NAUKI PRZYRODNICZE NA SCENIE - SCIENCE ON STAGE POLSKA.
Webdesign M&J Latosińskie. All rights reserved. Polityka prywatności. | Deklaracja dostępności