PLAKATY FESTIWALU PHYSICS ON STAGE
Żródło: ESO Science on Stage.
POLSKA DELEGACJA
Polska delegacja liczyła 27 osób wyłonionych w trakcie krajowego festiwalu FIZYKA NA SCENIE 3.
fot. Archiwum SONS Polska
POLSKIE SUKCESY
W pierwszym dniu festiwalu POS3, na głównej scenie panie nauczycielki z gimnazjum w Koźminku – mgr Małgorzata Masłowska i mgr Maria Poniatowska przedstawiły prezentację Why don’t herrings swim in a lake and what this has to do with the crunchy carrot? (Dlaczego śledzie nie pływają w jeziorze i co to ma wspólnego z chrupiącą marchewką).
fot. Archiwum SONS Polska
Szczególne zainteresowanie wywołały pokazy niezwykłych mechanicznych własności jajek kurzych i ich fizycznych modeli Egg - a symbol of life (Jajko - symbol życia). Za te pokazy Pan dr Jerzy Jarosz i Pani dr Aneta Szczygielska z Instytutu Fizyki Uniwersytety Śląskiego w Katowicach otrzymali dyplom European Science Teachers Awards oraz zaproszenie do złożenia wizyty w European Molecular Biology Laboratory.
...Test na wytrzymałość W Holandii naukowcy mieli przede wszystkim udowodnić, że jajko jest odporne na zgniatanie. – Jajko musi sprostać wielu zadaniom, żeby wykluło się z niego pisklę – uważa dr Jarosz. – Wysiaduje je kura, naciska swoim ciężarem i nie zgniata – dodaje. Ale na festiwalu jajka musiały utrzymać ciężar o wiele większy niż skromna kura. Naukowcy postawili trzy jajka na specjalnych podstawkach. Następnie na jajka położyli blat i poprosili, żeby ktoś na tym stanął. Skusiła się najpierw drobna pani profesor z Niemiec. Jajka ani drgnęły. W końcu na blacie stanął ważący ponad 150 kilogramów profesor z uniwersytetu w Madrycie. Jajka wytrzymały! – Nie ukrywamy, że to było spektakularne wydarzenie. Były brawa, nagrywały wszystko telewizje – cieszą się J. Jarosz i A. Szczygielska. Gdy zaczynali w Katowicach przygotowania do eksperymentu, pod blatem znajdowało się 10 jajek. Wytrzymałość mierzyli pracownicy Zakładu Dydaktyki Fizyki – od najchudszego do najgrubszego... (fragmeny artykułu z Trybuny Śląskiej M. Krężel, grudzień 2003)
fot. Archiwum SONS Polska
Doświadczenia z lewitacją magnetyczną Adama Starnawskiego z Krakowa oraz pana Ciemniewskiego z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina, a także prezentacje przygotowane przez nauczycieli przyciągały tłumy. Część festiwalu stanowiły też warsztaty. Jeden z ważniejszych poprowadził profesor Wojciech Nawrocik Physics and Science Curricula in Europe (Nauczanie fizyki w poszerzonej Unii Europejskiej).
fot. Archiwum SONS Polska
fot. Archiwum SONS Polska
ZOBACZ WIĘCEJ
Physics and Life: Teachers Meet Scientists at Major EIROforum event
Demonstrations and teaching ideas selected by the Irish teams (POS2/3)
Demonstrations and teaching ideas selected by the Irish Team (POS3)
ESO Physics on Stage 3 – Physics and Life
Physics on Stage focuses on life POS3
Physics on Stage 3: life and new frontiers rontiers
Festiwal „Fizyka na Scenie 3” Noordwijk, FOTON 83
PIETROWICE WIELKIE Burza mózgów, Nowiny Raciborskie s.8
Gimnazjum w Pietrowicach Wielkich w Holandii na Physics on Stage 3, s.11