PLAKATY FESTIWALU PHYSICS ON STAGE
Żródło: ESO Science on Stage.
POLSKA DELEGACJA
Polska delegacja liczyła 28 osób wyłonionych w trakcie krajowego festiwalu FIZYKA NA SCENIE 1.
fot. Adam Smólski
POLSKIE SUKCESY
Dużym sukcesem w Genewie okazał się być wspaniały występ polskich profesorów i sportowców - zespołu prof. dr. hab. Krzysztofa Ernsta i Tadeusza Skośkiewicza (z Instytutu Fizyki PAN z Warszawy) Physics of Ping-Pong, wyjaśniających na scenie zasady fizyki podczas gry w ping-pong z mistrzem tej dyscypliny sportu
...Warszawska ekipa pod dyrekcją profesora dr. Krzysztofa Ernsta zatrudniła fachowców. Występował prezenter sportowy telewizji Piotr Sobczyński oraz dwaj pingpongiści, członkowie kadry narodowej: Jarek Kołodziejczyk i Jarek Łowicki. Jeden z nich okazał się również doskonałym speakerem. Oprócz pingpongistów występowall też: mim, dwaj prowadzący dialog fizycy - profesorowie Ernst i Skośkiewicz oraz redaktor Wiedzy i Życia Andrzej Gorzym jako dyskretny dyrygent. Całość była bardzo starannnie i fachowo wyreżyserowana, żadnego zbędnego zdania, wszystko świetnie rozplanowane, przerywniki mima w odpowiednich miejscach, bardzo wyraźna dykcja i staranne - oszczędne folie z omawianymi prawami fizyki. To nie była amatorszczyzna! Fachowość polskiego pokazu wyróżniała go spośród innych, też zawierających niekiedy doskonałe pomysły. Publiczność w Genewie doceniła polski pokaz, bo otrzymał on najgorętsze brawa... (fragment artykułu w Wiedzy i Życiu, A. Gorzym, styczeń 2001)
movie: Credits CERN
fot. Credits CERN
Opis projektu (url): PHYSICS OF PING-PONG (Fizyka ping-ponga)
Gra rozpoczyna się od serwisu. Czołowi pingpongiści mają do perfekcji opanowaną zagrywkę serwisową i nawet doświadczony zawodnik może mieć poważne kłopoty przy odbiorze mocno podkręconej piłki. Musi on wiedzieć, jaki jest kierunek jej rotacji, nie zawsze łatwy do rozszyfrowania. Ruch całej ręki bowiem nie musi być zgodny z ruchem rakietki w chwili odbicia piłki. Na czym polega mechanizm wprowadzania piłki w ruch obrotowy w momencie uderzenia jej rakietką?
oraz demonstracje zespołu dr Jerzy Jarosz i mgr Anita Szczygielska The rotating system (Fizyka w układzie obracającym się).
...Drugi polski pokaz, jakże odmienny od pierwszego, miał charakter ściśle edukacyjny. Autorom chodziło o zademonstrowanie ruchu w układzie poruszającym się. Wydawało się, że od czasu słynnego filmu Irvinga (patrz np. GIREP Toruń 1992), który zamontował nad tarczą poruszającą się wraz z nią kamerę, nic lepszego nie można już zrobić. Polacy nie znający tego filmu pokazali, że można! Można np. obserwować ruchy wody w obracających się układach. A to jest i bardzo spektakularne i intrygujące! Liczył się tutaj nie tylko pomysł urządzenia (prosty), ale i sposób prezentacji... (fragment artykułu w Fotonie, Z. Gołąb-Meyer, styczeń 2001)
fot. Credits CERN
Opis projektu (url): We live on Earth – THE ROTATING SYSTEM (Fizyka w układzie obracającym się)
This contribution describes simple experiments demonstrating the Earth rotation, i.e. the Earth is a non-inertial system. For this demonstration a mechanics model is used – a rotating board. The contribution also includes the explanation of inertia force, Foucault pendulum, creation of cyclones and hurricanes etc.
movie Credits CERN
ZOBACZ WIĘCEJ
Physics on Stage" trailer - video
N° 15–2000: ESA, CERN and ESO launch "Physics on Stage"
Physics on Stage Full Proceedings 2000
'Physics on Stage' - A stellar performance?
Teaching to the fore at Physics On Stage
CERN, ESA and ESO Launch "Physics On Stage"
Fizyka na scenie... w Genewie, FOTON 72